Tajemství z Bornea: nejdelší brouk na světě a slimák, který střílí "Amorovy šípy"

Kuching - V deštných pralesích Bornea vědci objevili další pozoruhodné druhy dosud neznáních zvířat. Patří mezi ně strašilka dlouhá jako dvě pletací jehlice za sebou, slimák s neobvyklým vybavením a žába měnící barvu.

Přidejte svůj názor

Nová zpráva Světového fondu pro volně žijící zvěř (WWF) uvádí 123 druhů, které byly na ostrově objeveny od února 2007.

Před třemi lety se totiž tři země dohodly zřídit tu přírodní rezervaci o rozloze 220 000 kilometrů čtverečních. Pojmenovali ji "Srdce Bornea".

Od té doby tu objevují v průměru tři druhy měsíčně. Dříve se odhadovalo, že na Zemi žijí přibližně dva miliony známých druhů organismů a pět až sto milionů druhů, které zatím neznáme.

"Jak ukázaly poslední tři roky nezávislého vědeckého bádání, v srdci Bornea neustále přicházíme na nové formy života," říká Adam Tomasek, vedoucí projektu WWF.

Mezi nejpodivnější nové přírůstky do atlasu patří:

Nejdelší známý hmyz: Strašilka Phobaeticus chani měří přes půl metru. Vědci zatím našli jen tři exempláře, a to poblíž parku Gunung Kinabalu v provincii Sabah.

Ohnivý had: stromovec Kopsteinův (Dendrelapis Kopsteini) měří kolem 1,5 metru. Má jasně oranžový krk a na těle přechází do jasné, třpytivé modré se zelenou a hnědou kresbou.

Žába měnící barvu: Malá létavka Rhacophorus Penanorum měří jen 3,5 centimetru. Má malý špičatý čumák a ve dne je jasně zelená, ale v noci "se obléká" do nenápadné hnědé. Podle serveru LiveScience je opravdu neobvyklé, že barvu mění i její oči. Podobně jako ostatní létavky sice nelétá, ale díky blanám mezi prsty a záhybům kůže mezi končetinami umí plachtit ze stromu na strom.

Slimák "nindža": Zelený a žlutý Ibycus rachelae byl objeven v horách provincie Sabah. Má ocas třikrát delší než hlavu a umí si ho omotat kolem čtyřcentimetrového těla jako kočka. Proto se nejdříve měl jmenovat Ibycus felis (Ibycus kočičí), ale nakonec zvítězila láska a slimák byl pojmenován podle přítelkyně jednoho z vědců.

Zajímavé na něm je, že umí vyrábět "Amorovy šípy", tedy vápenaté šipky, které se zabodnou do potenciální partnerky. Obsahují hormony, které pak zvyšují šanci na početí.

Zatím víme, že v Srdci Bornea žije 10 druhů přimátů. A take více než 350 druhů ptáků, 150 plazů či obojživelníků a 10 000 druhů rostlin, které se nevyskytují nikde jinde na Zemi.

Témata: Příroda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Které potraviny nás v zimě zahřejí? A také pozor na pitný režim

10.12.2017 14:19 Řím - Co můžeme udělat pro to, abychom se chránili před chladem? Také to, co jíme a co pijeme, nám…

Sochu Diany vytvoří Rank-Broadley, autor královnina portrétu

10.12.2017 14:09 Londýn - Sochu zesnulé britské princezny Diany k 20. výročí její smrti vytvoří sochař Ian Rank…

Nankingský masakr: Japonsko ukázalo krutou tvář Číně

10.12.2017 13:26 Nanking/Praha - Nankingský masakr v Číně, ke kterému došlo v průběhu asi sedmi týdnů na přelomu let…

Tajemství adventu aneb proč začínáme slavit Vánoce čtyři týdny předem?

10.12.2017 12:31 Jen stěží najdete někoho, kdo by nevěděl o oslavách adventu. Ačkoliv dnes už ne každý zapaluje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama