Vít Bárta: Bez milionů bych trpěl

Praha – Ministr dopravy Vít Bárta, možná chvastoun, showman, a možná také nejčestnější politik, kterého kdy republika měla. Své soukromí poodhalil v rozhovoru publikovaném na serveru iDnes.cz.

Přidejte svůj názor

Vít Bárta v poslední době budí emoce, snad větší než celá vláda dohromady. Styl mluvy, smíchu, jak se obléká, do politiky přišel jako multimilionář a přesto lidi dokáže i pobavit.

David Rath si při projevu v Poslanecké sněmovně stěžoval, že ho ruší Bártův mužný smích. „Zaprvé, ten smích byl vzpomínkou na jednu pohádku, ve které, když vidíte zlého bubáka a začnete se hodně smát, tak ten bubák zmizí. A zadruhé, od zvláštního bigamistického muže malého vzrůstu mě taková věta opravdu neurazí,“ vyjádřil se k otázce, zda Rathova poznámka může Víta Bártu urazit.

Nebojte, do stolu bouchnout umím

„I tady, na ministerstvu manažer potřebuje emoce, aby podřízení rychle pochopili, jestli s nimi je, nebo není spokojen. Na poradu tady nedávno přišel člověk a začal mi vyprávět, proč něco nemůže udělat. Nenechal jsem ho dál mluvit, řekl jsem mu, ať odejde a na další poradu se dostaví připraven.“
 
„Považoval bych za tragické, kdybych měl být srovnáván s panem Hušákem. Ten člověk je spojen se spoustou nešťastných rozhodnutí kolem arény a špatných investic v neprospěch státu, takže promiňte, ale už mě s ním dál nesrovnávejte,“ reaguje Bárta.

Bez peněz bych trpěl

Vít Bárta má od osmnácti peněz víc, než dostatek. Je příkladem snad největšího klišé, bohatý muž a krásná blondýnka. „Bez peněz bych trpěl. Představa, že usínám bez výhledu na Pražský hrad, se mi nelíbí.“ Proč se podle Bárty Češi za majetek někdy až stydí? Proč je problém říct: Jsem Vít Bárta, mám maserati, arabské koně a spoustu milionů? „Protože slovo podnikatel je u nás pořád nadávka. Lidi si pod ním představí privatizátory typu Stehlíka nebo individua žijící ze státních zakázek. Když k tomu přidáte, že je ten podnikatel z oblasti bezpečnosti a jde bojovat proti korupci, tak každého musím dráždit. Navíc mladý floutek s maserati s krásnou blondýnou... a je vymalováno.“

Úspory vítám, selhání nepromíjím

Když přišel do úřadu, řekl: „Každý je v mém týmu vítán. Kdo bude nosit úspory, s tím budu rád pracovat. Věřte mi. Kašlu na to, co mi kdo o vás bude vyprávět. Pokud se sám nepřesvědčím, že je někdo špatný, budu za něj do krve bojovat. Selhání ale nepromíjím.“

A kdo Bártovým je vzorem? Budete se divit. Karel IV. Obdivuje na něm to, v jakém stavu převzal po svém otci český stát, jak postupně vykoupil české hrady, budoval silnice a zahnal loupeživé barony. „Náš národ strašně málo ctí tradice. Když přijedete do Paříže, najdete obrovské expozice Ludvíka XIV., Napoleona. V Praze nemá náš největší panovník žádnou stálou expozici,“ dodává Bárta.

U nás má most a univerzitu. A díky ABL bude mít na Staroměstské mostecké věži první stálou expozici, kterou bude platit sám Bárta.

Vít Bárta pracuje šestnáct hodin denně, dopřeje si spánek do půl osmé a dva měsíce volna. Z podnikání je zvyklý na volno v červenci nebo srpnu, kdy je nejvíce mrtvo a také v prosinci.

Líbí se mu americký prezidentský systém, kde je zodpovědnost jasně daná. Tak to funguje i ve firmě: jeden člověk má zodpovědnost úplně za všechno. V politice by chtěl zůstat jen jedno volební období. Vizitkou jeho dobré práce by mělo být to, o kolik procent budeme stavět levněji, o kolik procent postavíme víc dálnic, o kolik se zrychlí cesta vlakem z Prahy do Budějovic.

Řidičák si udělal teprve loni, testy nezvládl na plný počet (nevyjádřil se k výsledku). Vlastní auto Maserati, které má 400 koní.

V PĚTI ČÍSLECH
36: Tolik mu je let. Narodil se 5. prosince 1973 v Praze.
500: Začátek jeho podnikání – suma vydělaná na brigádě v samoobsluze.
20: Tolik let podnikal. Vybudoval firmu ABL a stal se multimilionářem.
7: Tolik má koní, z toho čtyři arabské. Jeden stál zhruba 150 tisíc.
0: Za tolik peněz pracuje. Vzdal se platu na ministerstvu a peníze posílá na dobročinné účely.

Témata: Bárta, Vít
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukla třicetiletá válka v Praze? Výročí defenestrace, která skončila na…

23.05.2018 15:55 Jeden z mnoha slavných českých vynálezů je i tzv. defenestrace, nebo-li vyjádření politického…

Největší tajemství Michaela Jacksona odhaleno. Jak dokázal svým tancem…

23.05.2018 15:02 Aktualizováno Vliv Michaela Jacksona na svět hudby a tance je nediskutovatelný. Již za života překonal mnoho…

Češi vymírají? Porodnost spadla pod hranici prosté reprodukce, věk matek…

23.05.2018 14:57 Brno - Za posledního čtvrt století se v České republice výrazně snížila porodnost pod hranici…

Tajemství pevného zdraví a dlouhého života: Stačí jen tři lžíce denně!

22.05.2018 22:12 Aktualizováno Existuje skvělá potravina, kterou dnes a denně používáme v kuchyni, a která nás může ochránit před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama